Cukrovka bývá z velké části dědičná, ovšem diagnózu cukrovky si denně nově vyslechne až na sto lidí, a to i tehdy, když se jim v rodině diabetes nevyskytuje. Cukrovka má nejen v Česku v posledních letech velký nárůst, proto se jí začalo říkat epidemie třetího tisíciletí. V Čechách je podle průzkumů postižen každý desátý občan, ale nemocných stále přibývá, ročně až o deset tisíc lidí. A protože se cukrovka v posledních letech přestala vyhýbat i dětem, stoupl také výskyt dětského diabetu, a to více než trojnásobně za posledních dvacet let.
Cukrovka u dětí bývá zpravidla diabetes 1. typu, který je bohužel velmi nebezpečný, neboť v tomto případě si organismus tvoří protilátky proti buňkám slinivky břišní, která vyrábí inzulín, který v těle umožňuje zpracovávat cukr. Když ale inzulín v těle dojde, okamžitě se naruší látková výměna. Proto je při tomto onemocnění nutné píchat si celoživotně inzulín. Dětský diabetes se u dětí může vyskytnout již v raném dětství, někdy kolem věku šesti měsíců dítěte. Postihnout však může v některých případech i novorozence.
Děti ale také mohou trpět diabetem 2. typu, i když jen vzácně. Tato cukrovka je způsobená špatným životním stylem, a tak nemocní nejsou závislí na inzulinu. Postihuje především obézní lidi, u kterých je vyvolána poruchou uvolňování inzulinu.
Příznaky diabetu
Příznaky cukrovky u dětí často bývají podceňovány, mnohdy jsou totiž zaměňovány za nachlazení, rychlý růst dítěte, nadměrnou aktivitu nebo i problémy ve škole. Dítě totiž začne být unavené, spavé, začne hubnout, má neustále žízeň či zvrací. Tyto příznaky není dobré přehlížet, ale je vhodné raději ihned navštívit lékaře.
Léčba diabetu
Diabetes bohužel není léčitelný, a tak dítě provází po celý jeho život. Při léčbě je potřeba počítat s tím, že dítě bude mít jiné návyky než ostatní jeho vrstevníci. Léčbu provází nejen doplňování inzulínu do organismu, ale také dodržování pitného režimu i úprava jídelníčku.